WWW.RATUJMYSIE.UJM.PL

Pierwsza strona - O AG - Protest - Wybrane cytaty - Fotografie - Karykatura - Sonda - Subskrybcja - Czat - Linki - Kontakt

 

Przesłuchiwana Maria Liszniańska z Izby Skarbowej z Gdańska. 
Zakończyło się kolejne przesłuchanie przed komisją śledczą ds. Amber Gold. Były naczelnik III Urzędu Skarbowego w Gdańsku Tomasz Rzewuski nie stawił się na przesłuchaniu przez zwolnienie lekarskie. 

Kolejne posiedzenie komisji ds. Amber Gold. Przesłuchano urzędniczkę skarbówki w Gdańsku (Maria Liszniańska).
Liszniańska nieprawidłowości w I US w Gdańsku: 
-nieaktualny rejestr podatników 
-brak rejestrów aktów notarialnych 
-bałagan w rejestrach podatników z nieujawnionymi dochodami 
-60 tys. tytułów wykonawczych bez egzekucji 
-stosy akt, a w środku teczka AMBER GOLD

Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała Marię Liszniańską, byłą zastępczynią dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku. Komisja miała przesłuchać też Tomasza Rzewuskiego, byłego Naczelnika III Urzędu Skarbowego w Gdańsku, ale ten nie stawił się na posiedzeniu. Amber Gold oraz przynależna jej linia lotnicza OLT Express nie dopełniały podstawowych obowiązków podatnika, czyli nie płaciły podatków, ani nie składały sprawozdań finansowych – tak wynika z dotychczasowych zeznań świadków. Funkcjonariusze gdańskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prawdopodobnie wiedzieli o tym fakcie od 2011 roku.

Komisja ds. Amber Gold – zeznania Marii Liszniańskiej

Maria Liszniańska była pełniącą obowiązki naczelnika I Urzędu Skarbowego w Gdańsku, a potem wicedyrektorem Izby Skarbowej w Gdańsku.

Zeznając, przed komisją śledczą ds. Amber Gold powiedziała, że w 2010 roku Amber Gold była jednym z wielu podmiotów, które nie składały zeznań podatkowych. - W I Urzędzie Skarbowym w Gdańsku Amber Gold była wówczas jedną z trzech tysięcy osób prawnych, która niczego nie składała - powiedziała świadek.

Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann pytała świadka o to, czemu urzędnicy nie reagowali po informacji z sądu rejestrowego, że Marcin P. wykonywał wielomilionowe transakcje oraz podniósł kapitał w spółce z miliona do dziesięciu milionów złotych. Maria Liszniańska powiedziała, że miała zbyt mało czasu na nauczenie pracowników odpowiednich zachowań.

- Te informacje do mnie nie trafiały, by nauczyć pracowników prawidłowego reagowania na informacje, które otrzymują potrzeba czasu, w ciągu roku nikt tego nie zrobi. Ja i tak zrobiłam tam ogrom pracy, musiałam wymienić pracowników, ale ten proces to nie jest chwila, moment - dodała Maria Liszniańska.

Komisja ds. Amber Gold – Tomasz Rzewuski

Pierwszy z wezwanych na posiedzenie sejmowej komisji do spraw Amber Gold świadek, nie stawił się na wezwanie. Wczoraj Tomasz Rzewuski, były naczelnik III Urzędu Skarbowego w Gdańsku, przesłał do komisji tygodniowe zwolnienie. 
Dokumentu nie wystawił lekarz sądowy, dlatego przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann z PiS wezwała nieobecnego do uzupełnienia zwolnienia.

Amber Gold – czym była?
Amber Gold została założona jako spółka w 2009 roku. Obiecywała klientom inwestycje w kruszce po cenach zdecydowanie lepszych niż lokaty bankowe. 
W 2011 roku kupiła trzy linie lotnicze i na ich bazie stworzyła przewoźnika OLT Express. Spółka ogłosiła upadłość w sierpniu 2012 roku. 
Miała oszukać 19 tysięcy osób na łączną kwotę 850 milionów złotych.

Szef Amber Gold o gdańskiej skarbówce:

Na nieudolną pracę gdańskiej skarbówki wskazywał sam Marcin P., szef spółki. 
W październiku zeszłego roku zeznawał on przed komisją śledczą ds. Amber Gold, że jego działalność mogła mieć miejsce z powodu „wielu szczęśliwych zbiegów okoliczności”, które później uznał jednak za nieprzypadkowe. Ocenił pracę urzędu skarbowego w Gdańsku jako co najmniej „żałosną”.


 

 

Pierwsza strona - O AG - Protest - Wybrane cytaty - Fotografie - Karykatura - Sonda - Subskrybcja - Czat - Linki - Kontakt