Dzisiaj były dwa przesłuchania w sprawie AMBER GOLD - jedno z nich jest nie jawne.
Kto był 21.10.2017 r. przesłuchiwany w sprawie AMBER GOLD:
- były Policjant miejski Zbigniew Pakuła,
- policjantka Katarzyna Tomaszewska Szrajer.
Ponad dwie godziny trwało we wtorek
( 21.10.2017 r. ) przed komisją śledczą ds. Amber Gold przesłuchanie
policjanta (były Policjant miejski Zbigniew Pakuła), który był pierwszym ze świadków przesłuchanych w trybie niejawnym. Członkowie komisji nie wykluczają jednak, że protokół z przesłuchania zostanie w przyszłości ujawniony.
Policjanci przed komisją śledczą. "Nie zgłaszano mi problemów z dochodzeniem ws. Amber Gold"
Nie zgłaszano mi problemów z dochodzeniem ws. Amber Gold i trudności we współpracy z prokuraturą w związku z tą sprawą - mówił przed komisją śledczą ds. Amber Gold b. komendant miejski policji w Gdańsku Zbigniew Pakuła. Dodał, że gdyby miał taki sygnał, to zareagowałby. Polskie Radio 24 transmitowało jego przesłuchanie.
Pakuła był komendantem miejskim policji od maja 2010 r. do stycznia 2016 r. Wcześniej był m.in. zastępcą gdańskiego komendanta miejskiego do spraw prewencji.
- O sprawie dowiedziałem się, kiedy o sprawie zrobiło się głośno. Daty nie potrafię określić. Byłem zastępcą ds. prewencji, to był zupełnie inny zakres - powiedział świadek na początku swoich zeznań. Dodał, że jak został komendantem w 2010 r., to nie miał kontaktu z tym postępowaniem i na tamtym etapie nie wiedział, że komenda miejska prowadzi takie dochodzenie. - W komendzie miejskiej jest prowadzone bardzo dużo postępowań - dodał.
- Czy świadek nie widzi ze swojej strony niedopatrzeń, zaniechań, błędów jeśli chodzi o nadzór nad podległą jednostką, jaką był wydział ds. zwalczania przestępczości gospodarczej, że ci podlegli świadkowi funkcjonariusze nie poinformowali o tak licznych, skandalicznych nieprawidłowościach w relacjach z prokuraturą, jak również ze stroną, wobec której toczyło się postępowanie - pytał wiceprzewodniczący komisji Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15).
Były Policjant miejski Zbigniew Pakuła odpowiedział, że nie wiedział o tych problemach.
- Na tamtym etapie nie wiedziałem o tym postępowaniu, nie nadzorowałem jako komendant postępowań indywidualnych -
powiedział.
- Jeżeli było naruszone prawo, bez względu na to, czy ze strony nadzorującego prokuratora, czy też ze strony prowadzącego postępowanie lub bezpośredniego przełożonego, to oczywiście powinno to być zgłoszone w jedynej dopuszczalnej formie w policji, czyli w formie złożenia raportu - zaznaczył Pakuła. Jak podkreślił, gdyby miał taki sygnał, to zareagowałby.
Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz zajmowała się sprawą Amber Gold od końca 2009 r. po tym, gdy KNF złożyła zawiadomienie, że firma ta prowadzi działalność bankową bez zezwolenia. Na początku 2010 r. prok. referent Barbara Kijanko odmówiła wszczęcia śledztwa. Po uwzględnieniu przez sąd zażalenia KNF, w maju 2010 r. z polecenia prokuratury rejonowej wszczęte zostało dochodzenie przez gdańską policję - przesłuchano w charakterze świadka prezesa spółki Marcina P. W sierpniu 2010 r. dochodzenie zostało umorzone wobec stwierdzenia, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego.
Policjantka Katarzyna Tomaszewska-Szyrajew prowadząca od maja dochodzenie zeznawała w zeszłym roku przed komisją, że miała wrażenie, iż sprawa ta była lekceważona przez nadzorującą tę sprawę prokuraturę Gdańsk-Wrzeszcz. Jak oceniała kontakt z prok. Kijanko był utrudniony, były też problemy z zabezpieczaniem dokumentów.
Jak tłumaczyła nasza reporterka, Ewa Wasążnik, przedpołudniowe posiedzenie zostało utajnione ze względu na to, że dane identyfikujące policjanta stanowią informację niejawną. – To nadal aktywny funkcjonariusz operacyjny; dlatego posiedzenie jest niejawne – wyjaśniała. – Jak zapowiadali członkowie komisji, przesłuchanie ma ujawnić powiązania Marcina P. z gdańskim półświatkiem przestępczym – dodawała.
Afera Amber Gold. Sylwester Latkowski: według źródła "Tygrys" i Marius Olech stoją za OLT i Amber Gold
Według źródła dziennikarzy to Jan P., pseudonim "Tygrys" i biznesmen Marius Olech stoją za powstaniem OLT i Amber Gold - wynika z zeznań Sylwestra Latkowskiego składanych w środę przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold.
Spółka Amber Gold miała inwestować pieniądze klientów w złoto i inne kruszce, oferując oprocentowanie wyższe od lokat bankowych. W 2011 roku przejęła trzy linie lotnicze i na ich podstawie stworzyła przewoźnika OLT Express. Firma założona przez Marcina P. okazała się jednak piramidą finansową. W sierpniu 2012 roku ogłosił a upadłość. Oszukała niemal 19 tysięcy klientów na kwotę ponad 850 milionów złotych.
|
================================================================================================== |
|
|
|